Różnica pomiędzy pompą ciepła gruntową a pompą ciepła powietrze

sie 1, 2022 | Pompy ciepła | 0 komentarzy

Pompy ciepła są coraz powszechniej stosowane i nie ma co się dziwić, ponieważ mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nie tylko zapewnia oszczędności i wygodę, ale również jest przyjazne dla naszego środowiska. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się w pełni z posiadania pompy ciepła, czeka nas wybór. Na które rozwiązanie postawić? Lepszym wyborem będzie pompa ciepła gruntowa? A może jednak lepiej postawić na pompę ciepła powietrze? Sprawdzamy oba rozwiązania pod względem różnic!

Sposób działania pompy ciepła

Podstawowa różnica pomiędzy gruntową a powietrzną pompą ciepła wynika ze sposobu działania poszczególnych rozwiązań, a dokładniej mówiąc ze źródła energii odnawialnej wykorzystywanego przez urządzenie. Jak można się domyślić, w przypadku pompy ciepła gruntownej mamy do czynienia z energią dostarczaną z gruntu.

Jeśli chodzi o pompę ciepła powietrze, to energia pobierana jest z powietrza. Ta różnica przekłada się oczywiście na montaż pompy ciepła, koszty związane z instalacją, jak i działanie całego systemu. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny typ pompy ciepła, lepiej uwzględnić inne czynniki i o nich piszemy w dalszej części artykułu.

Efektywność pompy ciepła

Efektywność, a dokładniej mówiąc tzw. parametr SCOP informuje nas o tym, ile energii może wytworzyć dane rozwiązanie z 1 kWh wykorzystanego prądu. Na tej postawie możemy zatem ocenić energooszczędność rozwiązania, jak i same koszty eksploatacji urządzenie. W tym porównaniu lepiej wypada pompa gruntowa, ponieważ w ich przypadku parametr SCOP dochodzi do 4-5 kWh lub wyżej.

W powietrznych pompach ciepła wartość tego parametru jest nieco niższa, bo na poziomie 3-4 kWh. Nie jest to duża różnica, zwłaszcza że wszystko tak naprawdę zależy od wybranego modelu. Jeśli wybór padnie na lepsze rozwiązania, to wiadomo, że również efektywność pompy ciepła będzie o wiele lepsza.

Montaż pompy ciepła

Montaż powietrznej pompy ciepła w Katowicach lub innym mieście nie dość, że jest prostszy niż instalacji gruntowej, to jeszcze przebiega o wiele sprawniej. Wszystko dlatego, że aby urządzenie typu gruntowego mogło sprawdzać się w powierzonych mu zadaniach, trzeba najpierw wykonać odwierty i w odpowiedni sposób przygotować dolne źródło energii. Przeprowadzenie tych prac sprawia, że nie tylko montaż pompy ciepła odwleka się w czasie, ale również trzeba liczyć się z większą inwazyjnością prac.

Nie zawsze jest to mile widziane, ponieważ wykonanie odwiertu naruszy naszą przestrzeń wokół domu. Jeśli mamy już zagospodarowany ogród i nie chcemy ingerować w jego wygląd, to może być dla nas nie lada wyzwanie.

Oczywiście w przypadku montażu pompy ciepła powietrze tego typu problemy nie występują, ponieważ jedyne, co musimy zrobić, to znaleźć optymalne miejsce, na wybrane rozwiązanie, wykonać układ hydrauliczny pomiędzy pompą a rozdzielaczem i połączenie z systemem grzewczym. Nie potrzeba wykonywania głębokich wykopów, a prace z odpowiednią ekipą przebiegają bardzo sprawnie.

Koszt pompy ciepła

Istotne różnice zauważymy również w kosztach, jakie trzeba ponieść przy tego typu inwestycjach. Nie dość, że same pompy gruntowe są nieco droższe, niż pompy powietrzne, to jeszcze będziemy musieli liczyć się z wyższymi kosztami za sam montaż pompy ciepła. Oczywiście jest to podyktowane wykonanie odwiertów, jak również tym, że ekipa montażowa będzie musiała poświęcić więcej czasu na wykonanie całej inwestycji. Ostatecznie przekłada się to na znacznie wyższe koszty, więc warto wcześniej się zastanowić, czy faktycznie chcemy je ponosić.

Podsumowując, choć obie pompy ciepła mogą zapewnić nam wygodę, to widać, że ostatecznie to właśnie pompa ciepła powietrze będzie tańsza w zakupie i montażu. Jeśli zatem mamy ograniczony budżet lub po prostu nie chcemy tracić oszczędności, to warto rozważniej wybierać, na które rozwiązanie się zdecydujemy.