Klimatyzacja monoblok czy split, czym się różnią i co wybrać

sie 1, 2022 | Klimatyzacje | 0 komentarzy

Decydując się na klimatyzację, będziemy mieli do wyboru dwa rozwiązania – klimatyzację monoblok oraz klimatyzację split. Czym one się różnią? Które rozwiązanie będzie lepsze? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Budowa klimatyzatora

Podstawowa różnica między poszczególnymi rozwiązaniami wiąże się z samą budową. Klimatyzatory split składają się z dwóch części: zewnętrznej, która jest skraplaczem oraz wewnętrznej, czyli parownika, który odpowiada za utrzymanie wybranej temperatury w pomieszczeniu. W przypadku urządzeń typu monoblok nie ma jednostki zewnętrznej. Powietrze potrzebne do chłodzenia jest pobierane i odprowadzane do skraplacza za pośrednictwem dwóch otworów wykonanych w przegrodzie zewnętrznej.

Choć na pierwszy rzut oka nie widzimy różnicy w poszczególnych rozwiązań, to warto wiedzieć, że nasz wybór przełoży się na sam montaż klimatyzacji, jak również na montaż pompy ciepła (o ile się na nią zdecydujemy), czy na koszty, jakie będziemy musieli ponieść z tego tytułu. Jednak dokładniej o tym powiemy w dalszej części artykułu, więc zachęcamy do lektury.

Montaż klimatyzatora

Jak zdążyliśmy wspomnieć, od wybranego rozwiązania, zależy również to, jak dokładnie będzie przebiegać montaż. Klimatyzatory typu split posiadają jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Jednostkę zewnętrzną oczywiście trzeba zamontować na ścianie budynku, więc trzeba liczyć się z większą ilości pracy, oraz z tym że mogą one być bardziej inwazyjne dla elewacji budynku, jak i dla samego pomieszczenia, w którym wybrane rozwiązanie ma zostać wykorzystane.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacji przy urządzeniach typu monoblok to jednostki przenośne, które nie dość, że można umieścić w dowolnym miejscu, to jeszcze montaż klimatyzacji Katowice przebiega bardzo sprawnie. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to po prostu dobrej ekipy montażowej, która doskonale zna się na swojej pracy, ma bogate doświadczenie oraz wiedzę.

Z jej pomocą nie tylko montaż klimatyzatora monoblok przebiegnie sprawnie, to jeszcze nie będzie wymagał ingerencji w samą elewację budynku, jak i jego wnętrza, ponieważ tutaj nie ma jednostki zewnętrznej.

Koszty klimatyzatora

Istotne różnice zauważymy również w samych kosztach. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ nie tylko cena klimatyzatora split będzie wyższa, ale również montaż pompy ciepła katowice. Wynika to w dużej mierze z tego, że wykonanie takiej klimatyzacji wiąże się z pracami wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, zwłaszcza że trzeba zamontować też zewnętrzną jednostkę.

W przypadku klimatyzatora monoblok ten problem nie występuje, a montaż wiąże się z wyborem odpowiedniego miejsca na jego umieszczenie i wykonaniem kilku drobnych czynności. Tym samym koszty montażu są niewielkie, a to zapewnia oszczędności dla naszego portfela.

Wydajność i praca klimatyzatora

Na pierwszy rzut oka można uznać, że każde rozwiązanie zapewni taką samą wydajność. Jednak wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zebranie informacji, by zauważyć, że jest zupełnie inaczej. Okazuje się, że wydajność klimatyzatora typu split jest o lepsza niż monobloku. Jednak trzeba przy tym liczyć się z tym, że split pracuje o wiele głośniej niż monoblok, więc jeśli myślimy o jego wykorzystaniu w bloku, to może pojawić się spory problem.

Na który klimatyzator się zdecydować?

Prawdę mówiąc, to trudno będzie wskazać uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się u każdego. O wiele lepiej postawić na indywidualny wybór, który powinien być uzależniony od naszego budżetu, oczekiwań, jak i możliwości. Istotne znaczenie będzie mieć też rodzaj budynku, w jakim chcemy wykonać montaż klimatyzacji katowice. Jeśli mamy swój dom, punkt usługowy, czy firmę, to wybór może spokojnie paść na klimatyzator split. Jeśli mamy mieszkanie w bloku, a spółdzielnia nie wyraziła zgody na montaż jednostki zewnętrznej, to wtedy nasz wybór może paść wyłącznie na klimatyzator monoblok.