Ile prądu zużywa klimatyzacja w 2022 roku

lip 5, 2022 | Klimatyzacje | 0 komentarzy

Koszt działania klimatyzacji w 2022 roku to jeden z najczęściej poruszanych tematów. Nic dziwnego, albowiem wiele osób obawia się tego, iż klimatyzacja stanie się bardzo dużym problemem w kwestii wydatków miesięcznych. Dziś postanowimy skupić się na ewentualnych kosztach, które może wygenerować nasza klimatyzacja. Przedstawimy proste i klarowne obliczenie, które pozwoli uzyskać odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie, czyli ile średnio zapłacimy miesięcznie za naszą klimatyzację. Sprawdźcie sami!

Obliczenia dla zużycia prądu przez klimatyzację w 2022 roku

Aby zrozumieć średni koszt działania klimatyzacji w skali miesiąca, musimy posiłkować się wartościami minimalnym i maksymalnymi, które są dziś oferowane przez klimatyzatory naścienne, dostępne na rynku. W tym wypadku, pobór prądu ustalamy między 0,3 a 0,8 KW energii, którą mnożymy przez średni czas od 40 do 60 godzin w skali miesiąca. Daje nam to wynik minimalny, między 12 kWh a 48 kWh miesięcznie w zależności od tego, jak długo będziemy korzystać z klimatyzacji w danym miesiącu.
Jeśli zaś chodzi o koszt poboru prądu między 12 kWh a 48 kWh to będzie on wahał się w zależności od taryfy oraz naszego województwa w granicach od 0,6zł/1 kWh do 0,72zł/1 kWh. Tak więc wynik końcowy będzie oscylował między 28,8zł a 32,2zł w skali miesiąca.

Podsumowując – czy klimatyzacja jest drogim wydatkiem?

Biorąc pod uwagę całokształt i fakt, iż klimatyzacja jest wykorzystywana głównie w okresie letnim, który w Polsce jest zdecydowanie za krótki, nie jest to duży koszt. Oczywiście warto wziąć pod uwagę także i fakt, iż klimatyzacja wymaga ciągłych przeglądów, które wynoszą od 250 do 400zł w określonych terminach. Producenci, którzy dają długą gwarancję na swoje klimatyzacje, wymagają od nas sprawdzenia klimatyzacji przez serwis nawet co 6 miesięcy. Jeśli nie spełnimy w danym czasie tego wymogu, gwarancja na naszą klimatyzację przepadnie. Jeśli jednak zdecydujemy się na lepszy model klimatyzacji od czołowych marek, wymóg sprawdzenia klimatyzacji w celu zachowania gwarancji będzie raczej w perspektywie jednorazowej, na każdy rok.
Klimatyzacja sama w sobie jest największym kosztem. Jednak jej serwisowanie czy też użytkowanie przynosi małe koszty, które dla większości z nas będą marginalne. Biorąc pod uwagę fakt, iż typowe lato w Polsce trwa około trzech miesięcy, koszt działania klimatyzacji powinien w skali roku zmieścić się w kwocie nie większej niż 100zł (chyba iż klimatyzacja chodzi cały czas, przez klika dni, tygodni a nawet miesięcy).

Rosnące ceny prądu a klimatyzacja

Warto podkreślić iż rosnące ceny prądu nie są dużym problemem dla osób, które korzystają z klimatyzacji w sposób uśredniony. Naturalnie, im więcej chodzić będzie nasza „klima”, tym większy będzie koszt prądu. Niemniej jednak, różnice cenowe dla typowych użytkowników w skali miesiąca nie powinny przekroczyć kwoty 2-3zł brutto. Tak więc nawet drastyczne zmiany prądu nie wpływają znacząco na koszt klimatyzacji w skali każdego miesiąca jej działania.

Jeśli jesteś osobą zdecydowaną na montaż klimatyzacji to skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania. Zakładka kontakt.