Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązania, które powoli zyskują stałe grono zwolenników w Katowicach. Jednak nie brakuje też przeciwników, którzy wskazują, że mamy w tym przypadku do czynienia z bardzo wysokim kosztem początkowym inwestycji. Jednak warto wiedzieć, że istnieją sposoby na to, by zminimalizować poniesione wydatki. Mowa tutaj oczywiście o dotacjach na pompę ciepła, które dostępne są również w 2022 roku. Jakie dokładnie dofinansowanie na pompę ciepła jest oferowane w Katowicach? Skąd je otrzymamy i w jakiej wysokości? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Skąd otrzymamy dofinansowanie do pompy ciepła w Katowicach?
Ze względu na swój ekologiczny charakter, zarówno pompy ciepła, jak i fotowoltaika są dofinansowywane przez różnego rodzaju instytucje. Najbardziej znany jest program Czyste Powietrze, z którego skorzystało wielu Polaków. Jest to program, za który odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Jednak można zauważyć, że to niejedyna instytucja, która postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do mieszkańców Katowic.
Różne formy pomocy w finansowaniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym również zakup i montaż pompy ciepła oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy nawet Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który zarządzany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Do tego nie brakuje też programów, które kierowane są przez samorządy gminne i powiatowe. Mowa tutaj chociażby o takim programie jak Stop Smog, który przysługuje najbardziej potrzebującym gospodarstwom.
Dofinansowanie do pompy ciepła – ile możemy otrzymać w 2022 roku?
W ramach ogólnopolskich programów do wyboru mamy kilka opcji i w zależności od tego, na jaki program postawimy, to takiego dofinansowania do pompy ciepła należy się spodziewać.
Jeśli wybór padnie na program Czyste Powietrze, to możemy spodziewać się wsparcia w wysokości do 32 tysięcy złotych. Zyskane środki można przeznaczyć na zakup i montaż dowolnej pompy ciepła. Zatem możemy wykorzystać środki jednakowo na zakup gruntowej pompy ciepła, powietrzno-wodnej pompy ciepła, czy pompy powietrze-powietrze. Warto jednak zaznaczyć, że jest to program dedykowany dla osób fizycznych, a dokładniej mówiąc dla właścicieli domów, które chcemy zmodernizować.
Innego wsparcia należy się spodziewać, gdy będziemy wnioskować o dotacje w ramach programu Moje Ciepło. W tym przypadku oferowana jest nam dopłata do 30% kosztów, jakie poniesiemy na zakup i montaż pompy ciepła powietrznej lub gruntowej. Jeśli wybór padnie na pompę ciepła powietrze, to możemy odzyskać 7 tysięcy złotych, a jeśli na pompę gruntową to nawet 21 tysięcy złotych. Program Moje Ciepło nie jest jednak dostępny dla każdego, bo dedykowany jest wyłącznie dla osób, które dopiero są w fazie budowy domu.
Stop Smog to kolejny program ogólnopolski, który może zapewnić nam dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła. To program dedykowany dla osób fizycznych ubogich energetycznie, w ramach którego można zyskać do 70% kosztów, a więc tutaj dofinansowanie będzie wyższe. Są jednak pewne ograniczenia, o których lepiej wiedzieć, ponieważ średni koszt w jednym budynku nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych.
Agroenergia to program dedykowany wyłącznie dla rolników i w jego ramach można otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła o mocy od 10 kW do 50 kW. Aby jednak otrzymać dopłatę, najpierw trzeba wykonać audyt energetyczny. Wysokość dopłaty uzależniona jest od mocy danej pompy ciepła, ale może wynieść do 20 % kosztów – minimum będzie to 15 tysięcy złotych, a maksymalnie 25 tysięcy złotych. Dodatkowo można zyskać 10 tysięcy złotych jeśli wybór padnie na instalację hybrydową.
Energia Plus to kolejny program, który zapewnia dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła. Warto jednak zaznaczyć, że mamy do czynienia z programem dla przedsiębiorców. W jego ramach można zyskać pożyczkę do 85% kosztów lub dotacje do 50% kosztów.
Dofinansowanie do pompy ciepła Katowice – kiedy otrzymamy zwrot?
Wydawać by się mogło, że dofinansowanie do pompy ciepła można otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem prac. Jednak nic bardziej mylnego i osoby, które planują zakup i montaż pompy ciepła we własnym domu, firmie, czy też gospodarstwie rolnym muszą liczyć się z tym, że programy działają w myśl zasady najpierw inwestycja, potem refundacja. Co to dokładnie oznacza? Wszystkie koszty związane z inwestycją najpierw będziemy musieli pokryć z własnych oszczędności.
Dopiero po zakończonym montażu pompy ciepła możemy ubiegać się o konkretne dofinansowanie. Aby wszystko poszło sprawnie i bezproblemowo, a dofinansowanie zostało nam przyznane w 2022 roku, warto wcześniej sprawdzić dokładne zasady interesującego nas programu. Do tego pamiętajmy, że niektóre programy mają ograniczony czas na składanie wniosków, więc jeśli będziemy chcieli skorzystać z danego dofinansowania, to będziemy musieli wyrobić się z inwestycją.