Pompa ciepła jak działa i ile kosztuje utrzymanie

maj 23, 2022 | Pompy ciepła | 0 komentarzy

Pomimo tego, że po pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, to widać, że nadal nie brakuje osób, które wciąż nie wiedzą, jak działają tego typu urządzenia. Ty również masz wątpliwości? Nasz tekst może dostarczyć Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Co to jest pompa ciepła?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od określenia samego pojęcia pompy ciepła. Co dokładnie się pod nim skrywa? Tak naprawdę to mamy do czynienia z innowacyjnym urządzeniem grzewczym, które w dodatku nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego środowiska. Pompa ciepła może być źródłem ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, które czerpię energię cieplną z odnawialnych źródeł, a więc z tych, które powszechnie występują w środowisku.

Warto zaznaczyć, że na rynku występuje wiele różnego rodzaju pomp ciepła, co pozwala nam dopasować odpowiedniej urządzenie do swoich możliwości finansowych, jak i potrzeb. Najczęściej można spotkać się z podziałem na dolne oraz górne źródła. Dolne źródło oznacza miejsce skąd dane urządzenie pobiera energię, a więc może to być grunt, wody podziemne, czy nawet powietrze. Górne źródła to emitery ciepła, czyli punkty, do których oddawane jest zgromadzone ciepło. I w tym przypadku dane urządzenie może pobierać energię z nawiewów, kaloryferów, czy nawet ogrzewania podłogowego.

Ogólnie rozróżnia się pompy ciepła gruntowe, pompy ciepła woda-woda oraz powietrze-woda. Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem jest pompa ciepła typu powietrze-woda, czyli to, które jako dolne źródło energii wykorzystuje powietrze. Zaletą tego typu pompy jest łatwy montaż, więc nic dziwnego, że cieszy się tak sporym zainteresowaniem.

Jak działa pompa ciepła?

Przeznaczenie pompy ciepła jest niemal dokładnie takie samo, jak innych urządzeń grzewczych, a więc źródło grzewcze ma podgrzać wodę lub inny czynnik grzewczy, która następnie oddawać będzie ciepło w instalacji i tym samym ogrzeje nasz budynek. Podstawową różnicą w działaniu pompy ciepła jest sam sposób podgrzania czynnika grzewczego. W przypadku kotłów węglowych, gazowych, czy olejowych najpierw trzeba spalić dane paliwo kopalne, by ogrzać medium grzewcze.

Oczywiście wiąże się to z pewnymi skutkami ubocznymi w postaci emisji zanieczyszczeń. Pompa ciepła pozyskuje energię ze środowiska naturalnego, którą następnie przetwarza dzięki pomocy energii elektrycznej na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Efektywność działania pompy ciepła zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób pozyskuje energię ze środowiska. Jednak warto wspomnieć, że mamy do czynienia z urządzeniem, które może pracować samodzielnie i nie wymaga od nas zbyt dużo uwagi, ponieważ na co dzień pompy ciepła są bezobsługowe.

Dodatkowo, pompa ciepła jest rewersyjna, co pozwala jej nie tylko ogrzewać pomieszczenia zimą, ale również chłodzić je latem. Ciekawym rozwiązaniem są też pompy hybrydowe, ponieważ zostały tak skonstruowane, by ogrzewanie mogło współpracować z innymi rozwiązaniami. I tak sięgając po takie pompy można połączyć je z innymi źródłami energii, w tym na przykład z gazem, czy nawet z fotowoltaiką.

Ile kosztuje utrzymanie pompy ciepła?

Aby dobrze oszacować koszty utrzymania pompy ciepła, najpierw warto zacząć od określenia, jakie wydatki trzeba ponieść przy montażu. Jeszcze kilka lat temu oferty firm specjalizujących się w instalacji pomp ciepła wynosiły około 70 tysięcy złotych. Jednak z biegiem czasu można zauważyć, że koszty te znacząco spadły i aktualnie montaż całej instalacji to wydatek rzędu około 40 tysięcy złotych. Sam zakup pompy ciepła o mocy 7-10 kW to koszt około 20 tysięcy złotych, zasobnik c.w.u. będzie nas kosztował maksymalnie 6 tysięcy złotych, a dolne źródło około 15 tysięcy złotych. Ten rodzaj urządzenia grzewczego nie wytwarza spalin, więc nie trzeba budować komina spalinowego ani kotłowni, więc to dla wielu z nas dobra wiadomość.

A co z kosztami utrzymania? Na jakie koszty trzeba się szykować, gdy będziemy chcieli korzystać właśnie z takiego rozwiązania? Wystarczy zrobić małe rozeznanie w zagadnieniu, by zauważyć, że roczne koszty utrzymania pompy ciepła prezentują się o wiele lepiej niż instalacji gazowej, czy elektrycznej. Fachowcy od systemów grzewczych szacują, że roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni 200 m2 instalacją z pompy ciepło wynoszą średnio około 2 tysięcy złotych. Instalacja gazowa generuje koszty rzędu 3 tysięcy złotych, a instalacja elektryczna ponad 6 tysięcy złotych.

Warto przy tym zaznaczyć, że koszty utrzymania pompy ciepła można jeszcze zmniejszyć, zwłaszcza jeśli postanowimy od razu wykorzystać instalację fotowoltaiczną. Pamiętajmy, że to instalacja, która jest w stanie wytwarzać własny prąd. Jeśli zatem cały nasz system będzie pracował na prądzie, który będziemy sami produkowali, to ostatecznie koszty utrzymania pompy ciepła też spadną. Dlatego warto podejść do zagadnienia rozważnie i pomyśleć o połączeniu tych dwóch rozwiązań, ponieważ wyjdzie nam to na korzyść.